Ką gali užuosti ir surasti šunys? Narkotikus, kontrabandines cigaretes, sprogmenis, dingusių žmonių pėdsakus, nuošaliausiame kiemo kampe pakastą kaulą ar dešrelę pačiame iš prekybos centro partempto maišo dugne.
Šunys naudojami įvairių specialiųjų tarnybų darbe. Tačiau prieš keletą metų išsiaiškinta, jog jie taip pat gali atsakyti į svarbų klausimą, kurio žmonės virpėdami iš nerimo laukia prie gydytojo kabineto durų.

2006-aisiais medicininiame žunale „Journal of Integrative Cancer Therapies“ (Integralių vėžio gydymo būdų žurnalas, - red. past.) publikuota didžiulė studija. Joje pateikti įrodymai, jog šunys geba užuosti plaučių bei krūties vėžį. 

Technika nusileidžia keturkojo nosiai

Netrukus įsikūrė speciali organizacija „In Situ Foundation“, pradėjusi treniruoti šunis žmonių vėžio nustatymui. 
Šiuo metu iškeltos hipotezės, jog šunys gali atpažinti ir kiaušidžių, prostatos, skrandžio bei kasos vėžį, tačiau tyrimais tai dar nėra patvirtinta. 

Prostatos bei kiaušidžių vėžį šunys galėtų atpažinti iš žmogaus šlapimo kvapo.

Žinoma, šiuolaikinėje medicinoje egzistuoja daugybė prietaisų, skirtų vėžiui nustatyti. Tačiau su šunimis dirbantys specialistai tikina, jog nė vienas jų nėra toks jautrus, kaip šuns nosis. 
Šunys atpažinti plaučių ar krūties vėžį iš kvapo išmokomi vos per 6-8 savaites. 

Organizacijos „In Situ Foundation“ internetiniame puslapyje rašoma, jog tai pigiausias, paprasčiausias, neinvazinis būdas išsitirti dėl vėžio. 

Šunų spėjimai, jog pacientas serga vėžiu pasitvirtina 88 proc. atvejų (nevyriausybinės organizacijos atstovų teigimu - netgi 98 proc.) Įdomu tai, jog keturkojai geba pastebėti vėžį ankstyvose stadijose ir tuomet ligą daug lengviau išgydyti. 

Keturkojų sugebėjimai šioje srityje prilyginami gebėjimui pastebėti lašą kraujo, 20 -mtyje olimpinių baiseinų vandens. 

Mama mirdama paragino tęsti veiklą

Tiriant pacientus dėl plaučių vėžio, šunims duodamas apuostyti žmogaus iškvėpto oro kondensatas. 

Šiuo metu nevyriausybinė organizacija kovoja, kad Jungtinių amerikos valstijų (JAV) valstybinė vaistų asociacija (FDA) patvirtintų specialius „kvapo nustatymo“ rinkinius. 

Taip pat svajojama, kad šunų „vėžio nustatymo“ centrai būtų pradėti steigti JAV, o vėliau ir visame pasaulyje. 

Organizacijos atstovai dalyvavo dviejuose valstybės finansuotuose tyrimuose, kuriuose tikrino šunų gebėjimus nustatyti ankstyvos ir vėlyvos stadijos krūties, kiaušidžių ir plaučių vėžį. 

Vis dėlto labiausiai organizacijos atstovę Diną Zaphiris, treniruojančią šunis atpažinti užsikrėtusių žmonių iškvėpto oro pavyzdžius, piktina tai, jog šis metodas nėra pripažįstamas kaip patikimas. 

Internete galima rasti vaizdo įrašų, kaip tai vyksta: šuo prabėga pro kambaryje įrengtą jo ūgio bloką su daugybe skylučių ir jas visas apuosto. Galiausiai jis sustoja prie to pavyzdžio, kurį iškvėpęs žmogus turi vėžinių ląstelių. 

D. Zaphiris visas savo jėgas aukoja šiai veiklai todėl, kad ją pačią skausmingai palietė vėžys. Jaunos moters mama mirė nuo plaučių vėžio, kurio jau nepavyko išgydyti, tačiau paragino dukrą kartu su šunimis siekti, jog šią ligą būtų galima diagnozuoti kuo anksčiau.


http://gyvenimas.delfi.lt/

Specialus projektas „Gyvūnų terapija“