Esame įpratę, jog žmonės yra tie, kurie auklėja savo keturkojus – ne atvirkščiai. Tam, kad būtų laimingi ir saugūs, šunys turi išmokti gyventi žmonių sukurtame ir gausiai apgyvendintame pasaulyje.Tačiau bendraudami su gyvūnais, keičiasi ir žmonės. Sakoma, kad šuo yra lojalumo ir draugiškumo įsikūnijimas, tačiau jo kompanija rodo gerą pavyzdį ir kitose srityse.

Šuns elgsenos specialistai „Educated dog“ teigia, jog šunys juos išmokė 10 svarbių gyvenimo pamokų, už kurias jie keturkojams dėkingi.

Tu neprivalai būti pirmūnas. Šunų bendruomenėse yra narių, kurie niekada nesiekia vadovauti ir vengia bet kokių iššūkių. Jie yra laimingi, nes jiems nereikia niekuo rūpintis, jaustis atsakingais už kitus ar pergyventi dėl turimos aukštos pozicijos išlaikymo, jeigu į ją kėsinasi kiti „karjeristai”. Tingūs darbuotojai taip pat neretai yra laimingesni, nei jų darbštuoliai kolegos.

Pašnekovo kūno kalba kartais pasako daugiau, nei žodžiai. Būdamas šuns kompanijoje turi išmokti išgirsti tai, ką gyvūnas „sako“ savo ausimis, uodega ar pasišiaušusia nugara, nes kalbėti jis nemoka. 90 proc. žmonių komunikacijos taip pat sudaro neverbaliniai signalai, kurie neretai perduoda teisingesnę informaciją, nei žodžiai. Žmonės mimiką ir gestus valdo ne taip apgalvotai, kaip savo liežuvius.

Išmok valdyti tai, ką „sakai“ savo kūno kalba. Kadangi šuo ne tik nemoka kalbėti, bet ir nesupranta žmogiškosios gramatikos, būdamas jo kompanijoje turi nuolat stebėti, ką jam „sakai“ per savo kūno kalbą, ir ar tai neprieštarauja tavo duodamoms komandoms. Bergždžia kviestis šunelį pas save ir tuo pačiu metu artėti link jo, taip savo kūno kalba rodant, kad jis turi pasitraukti. Kalbant apie žmonių tarpusavio komunikaciją, nepamirškime, kad kūno kalbos „žinutės” pašnekovams daug įtikinamesnės, nei liežuviu perduodama informacija, be to, kūno kalba yra galingas įrankis, jei žinai, kokia poza atsistoti.

Būk draugiškas. Šunys seka paskui draugiškiausią, o ne agresyviausią gaujos individą. Agresyvumas tarsi sako, kad nesugebi susitvarkyti su situacija taikiomis priemonėmis. Geriausiu šuns draugu pretenduoja tapti žmogus, spinduliuojantis harmoniją ir pusiausvyrą, nes ji šunų akimis tolygi lyderystei. Juk svarbiausias lyderio vaidmuo – bet kokiomis priemonėmis išvengti kovų ir taip taupyti visų jėgas.

Kas gerai ir kas blogai nustatome mes patys. Šuo neskiria gėrio nuo blogio. Jis skiria tik tai, kas priimtina jo šeimininkui, nuo to, kas jam nepriimtina. Gėrio ir blogio apibrėžimai žmonių visuomenėje buvo sugalvoti mūsų pačių.

Svarbiausia yra artimiausių žmonių nuomonė. Šuniui rūpi tik jo žmogaus nuomonė apie tai, kas yra gerai ir blogai. Mums svarbiausia nuomonė – taip pat artimiausių žmonių, o dėl nepažįstamųjų kritikos jaudintis neverta.

Dėkok už gerumą, pavyzdingą elgesį. Nėra tiesiog „vidutiniško” šuns elgesio. Jei jis nesielgia blogai, vadinasi, jis elgiasi gerai. Ir kuo daugiau skatinsite tą gerą elgesį, tuo rečiau jis norės elgtis priešingai. Tai daug efektyvesnis būdas, nei bausti už nepriimtiną elgesį. Žmonės taip pat dažniau norės būti paslaugūs, jei nepamiršime jiems padėkoti ir įvertinti jų gerumo.

Mėgaukis akimirka. Šuo neturi ateities planų, nes jo gyvenimas mažai nuo jo tepriklauso. Jis nežino, kad šeimininkas suplanavo neįprastai ankstyvą rytą, tad jis tiesiog mėgaujasi žaidimu ir negalvoja apie tai, koks pavargęs bus ryte. Šuo nujaučia, bet ne visada užtikrintai žino, kada ir ko gaus valgyti, kuriuo keliu eis pasivaikščioti ar ką veiks artimiausią savaitgalį ar per vasaros atostogas. Jis nieko nežino apie savo ateitį, ir tai leidžia jam mėgautis kiekviena akimirka.

Pamiršk praeities klaidas. Bloga nuotaika neturi tavęs lydėti visą dieną, jei padarei klaidą. Tai, kad šeiminkas supyko dėl pagraužtos kėdės, nereiškia, kad už minutės negalima su juo linksmai žaisti kamuoliuku. Neverta gadintis sau nuotaikos dėl smulkmenų, o mokymasis iš klaidų niekaip nesusijęs su savigrauža.

Įsiklausyk į save. Šuo keliasi ne tada, kai suskamba žadintuvas, o tada, kai jaučiasi išsimiegojęs. Eiti miegoti, jo nuomone, geriausia ne tada, kai temsta, o tada, kai esi pavargęs. Bėgioti geriausia tada, kai esi pilnas energijos, o ne tada, kai suplanavai eiti į sporto salę. Kartais geriausia yra visą dieną nieko nedaryti ir tiesiog tysoti ant sofos ir šildytis saulėje, jei jautiesi būtent taip.

O ko jus išmokė jūsų šuo?

kauno.diena.lt